środa, 18 września, 2024

Brynek – przyjechałam tu aby zobaczyć pałac, ogród botaniczny i park. Pałacu nie można zwiedzać wewnątrz ponieważ znajduje się w nim Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych, mimo to warto go zobaczyć.

Brynek
Pałac w Brynku, obecnie szkoła

Trochę historii

Pałac wybudowano w 1906 roku częściowo na fundamentach starej budowli, którą wcześniej rozebrano. Inicjatorem przebudowy był graf Hugo II z rodziny Donnersmarck. Rodzina mieszkała w pałacu do 1945 r., do czasu wkroczenia Armii Czerwonej. Pałac ocalał, a zaraz po wojnie utworzono w nim Gimnazjum Leśne. I tak do dnia dzisiejszego służy młodzieży. Pałac znajduje się w otoczeniu dużego parku w stylu angielskim, który powstał na początku XIX wieku czyli jeszcze przy starym obiekcie.

Zwiedzanie

Pałac i zabudowania gospodarcze

Pałac już z daleka robi wrażenie – interesująca architektura, nakryte kopułami wieżyczki, łukowy podjazd, z boku dobudowana kaplica. Obchodzę budynek wokoło i z każdej strony wygląda ciekawie. Warto przyjrzeć się detalom. Nad głównym wejściem umieszczono kartusz herbowy Donnersmarcków. Spójrz jeszcze wyżej, zobaczysz cztery duże figury: leśnika, rolnika, hutnika i rybaka. O ile budynek przetrwał wojenną zawieruchę, to wnętrza zostały ograbione przez wkraczającą do Brynka Armię Czerwoną.

Tuż za pałacem widoczne są ceglane, dawne zabudowania gospodarcze, stajnia, ujeżdżalnia, oficyna oraz wieża ciśnień z zegarem.

Brynek
Brynek. Główne wejście do pałacu, ponad wejściem wspomniane figury
Brynek
Wejście główne
Brynek
Widok od strony ogrodu
Brynek
Brynek – kaplica
Brynek
Zabudowania gospodarcze

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny powstał po II wojnie, jednocześnie z otwarciem szkoły leśnej. Na tyłach zabudowań gospodarczych wydzielono z parku teren o powierzchni 5 ha przeznaczając na ogród.

Aby do niego dojść skręcam w aleję między pałacem a budynkiem gospodarczym i zaraz za nim w lewo. Idę od tyłu ceglanych zabudowań aż napotykam wejście do ogrodu botanicznego, którym opiekują się uczniowie szkoły leśnej. Spaceruję alejkami wśród starych drzew i stawów. Ogród jest raczej mało zadbany (a może tak ma być) co nadaje mu tajemniczy klimat. Mnie się podobało. Mimo, że jest niedziela, w ogrodzie spotykam tylko jedną osobę.

Brynek
Wejście na teren ogrodu botanicznego
Brynek
Staw i altana
Brynek
Mostek nad stawem
Brynek
Pergola
Brynek
Alejka
Brynek
Kwiaty wodne

Park

Pałac otacza spory park, gdzie spaceruję wśród starych drzew, przerywane czasem rozległymi polanami. Tylko ławek tu brak. Park jest lubiany jest przez rowerzystów, których spotykam w większej ilości niż pieszych.

Brynek
Aleja w parku

Informacje praktyczne

Gdzie to jest. Wieś Brynek położona jest w województwie śląskim, powiecie tarnogórskim, gminie Tworóg. Znajduje się przy drodze nr 11 mniej więcej w połowie trasy między Tarnowskimi Górami a Lublińcem.

Jak dojechać. Jadąc samochodem drogą nr 11 należy skręcić w Brynku w ulicę Zamkową, są też znaki kierujące do pałacu. W pobliżu szkoły znajduje się parking.

Godziny otwarcia. Na teren parku i do ogrodu botanicznego możemy wejść codziennie, teren nie jest zamykany. Wstęp bezpłatny.

Co w pobliżu

Jeśli lubisz takie miejsca, zajrzyj do odległego o 20 km ogrodu botanicznego w Radzionkowie. Możesz też odwiedzić Toszek z jego niewielką starówką i zamkiem oraz zajrzeć do Lublińca. Albo pospacerować po lublinieckim lesie, a nie jest to jakiś tam lasek ale wielki kompleks leśny położony na terenie  województwa śląskiego i opolskiego.

Polecę jeszcze zajrzeć do pałacu Rozkochów w województwie opolskim. Pałac jest w trakcie rewitalizacji, ale mimo to w każdy weekend dzieje się tam coś ciekawego.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM