Pętla Cieńkowska w Wiśle to łatwy szlak spacerowy połączony z wjazdem i zjazdem kolejkami linowymi. Po drodze zobaczymy skocznię narciarską im. Adama Małysza, ładne widoki na Beskid Śląski oraz przejdziemy się wzdłuż rzeki Malinka. W trakcie spaceru pokonamy pieszo dwa odcinki o łącznej długości około 3 km.
Jedziemy do Wisły Malinki, dzielnicy Wisły oddalonej od centrum o 5 km i parkujemy samochód przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.
Przebieg trasy
Odcinek 1 – pieszo wzdłuż Malinki
Na razie zostawiamy skocznię, którą obchodzimy wyznaczonym chodnikiem i kierujemy się na ścieżkę wzdłuż rzeki Malinki.
Skocznia narciarska wybudowana została w dość niespotykany sposób – pod miejscami dla publiczności przebiega droga wojewódzka łącząca Wisłę ze Szczyrkiem. Natomiast pierwsza skocznia narciarska w tym miejscu powstała w 1933 r.
Ale wróćmy na naszą trasę. Mamy do przejścia około 1,5 km, gdzie przez cały czas towarzyszy nam szum Malinki, choć tylko w kilku miejscach możemy podejść do rzeki i spojrzeć na nią z bliska. Co jakiś czas przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stołami. Cały odcinek to szeroka ścieżka biegnąca po płaskim terenie. Wreszcie przechodzimy przez pierwszy napotkany most nad Malinką, gdzie wita nas baner informujący o kolejce „Cieńków” oraz tablica o Pętli Cieńkowskiej.
Odcinek 2 – kolejka w górę
Kupuję bilety na Pętlę Cieńkowską i wjeżdżamy na górę kolejką linową. Ponieważ pogoda jest bardzo ładna, mamy świetne widoki na Beskidy. Na górze warto spędzić trochę czasu siadając gdziekolwiek lub wejść do jednej z dwóch restauracji: Karczma Jedlowo lub Ranczo Cieńków. Z pasma Cieńkowa roztacza się piękna panorama na okolicę tą bliższą i dalszą.
Warto też wiedzieć, że do tego miejsca można dojechać samochodem, ponieważ okoliczne tereny są zamieszkałe.
Odcinek 3 – pieszo Grzbietem Cieńkowa
Idziemy Grzbietem Cieńkowa w kierunku skoczni narciarskiej im. A. Małysza. Przed nami około 1,5 km lekko opadającej trasy. Przez część drogi towarzyszą nam ładne widoki. W końcu skręcamy w prawo i przez furtkę wchodzimy na teren skoczni. Tutaj jest trochę…. jak wszędzie. Sklepik z pamiątkami, bufet z fast foodem, kilka stolików z parasolami. Natomiast ciekawostką jest, że możemy wejść do wieży skoczni i do pomieszczenia przeznaczonego dla zawodników oczekujących na skok i z tej perspektywy spojrzeć na obiekt.
Odcinek 4 – kolejka w dół
Ostatni odcinek pętli – zjazd kolejką linową, tą z której korzystają zawodnicy w trakcie skoków narciarskich. Na dole możemy z bliska przyjrzeć się skoczni oraz trybunom dla kibiców. Tutaj nasza pętla się zamyka.
Dla kogo Pętla Cieńkowska
Pętla Cieńkowska to atrakcja dla każdego, od rodzin z dziećmi po osoby starsze. Jest łatwa i nie zatłoczona. Na trasie nie spotkaliśmy zbyt wielu osób, mimo ciepłej i pogodnej soboty. Najwięcej osób było przy skoczni narciarskiej.
Oczywiście trasę można zrobić w odwrotnym kierunku, lub rozpocząć przy kolejce linowej Cieńków.
Informacje praktyczne
Czynne:
Godziny pracy kolejki krzesełkowej Cieńków sprawdź tutaj, czynna w zależności od dnia tygodnia i pory roku,
Godziny pracy kolejki przy skoczni narciarskiej sprawdź tutaj, czynna w zależności od dnia tygodnia i pory roku.
Cennik biletów – szczegóły sprawdź tutaj
- normalny 26 zł
- ulgowy 20 zł
Co w pobliżu
W pobliżu podobna, lecz znacznie dłuższa Pętla Szczyrkowska w Szczyrku. Jesteśmy w Beskidach, więc możliwości odbycia górskich wędrówek mamy wiele. Polecam „zdobycie” najbardziej znanego szczytu w Ustroniu – Czantorii, ale od mniej popularnej strony. A jeśli nie masz ochoty iść w góry, poznaj tradycje hutnicze Ustronia w Muzeum Ustrońskim.
Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.