piątek, 14 czerwca, 2024

Pętla Cieńkowska w Wiśle to łatwy szlak spacerowy połączony z wjazdem i zjazdem kolejkami linowymi. Po drodze zobaczymy skocznię narciarską im. Adama Małysza, ładne widoki na Beskid Śląski oraz przejdziemy się wzdłuż rzeki Malinka. W trakcie spaceru pokonamy pieszo dwa odcinki o łącznej długości około 3 km.

Jedziemy do Wisły Malinki, dzielnicy Wisły oddalonej od centrum o 5 km i parkujemy samochód przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.

Pętla Cieńkowska
Pętla Cieńkowska

Przebieg trasy

Odcinek 1 – pieszo wzdłuż Malinki

Na razie zostawiamy skocznię, którą obchodzimy wyznaczonym chodnikiem i kierujemy się na ścieżkę wzdłuż rzeki Malinki.

Skocznia narciarska wybudowana została w dość niespotykany sposób – pod miejscami dla publiczności przebiega droga wojewódzka łącząca Wisłę ze Szczyrkiem. Natomiast pierwsza skocznia narciarska w tym miejscu powstała w 1933 r.

Ale wróćmy na naszą trasę. Mamy do przejścia około 1,5 km, gdzie przez cały czas towarzyszy nam szum Malinki, choć tylko w kilku miejscach możemy podejść do rzeki i spojrzeć na nią z bliska. Co jakiś czas przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stołami. Cały odcinek to szeroka ścieżka biegnąca po płaskim terenie. Wreszcie przechodzimy przez pierwszy napotkany most nad Malinką, gdzie wita nas baner informujący o kolejce „Cieńków” oraz tablica o Pętli Cieńkowskiej.

Pętla Cieńkowska
Droga pod skocznią narciarską im. A. Małysza
Pętla Cieńkowska
Szlak wzdłuż rzeki Malinka
Pętla Cieńkowska
Nad Malinką
Pętla Cieńkowska
Kaskady Malinki
Pętla Cieńkowska
Dojście do kolejki krzesełkowej „Cieńków”

Odcinek 2 – kolejka w górę

Kupuję bilety na Pętlę Cieńkowską i wjeżdżamy na górę kolejką linową. Ponieważ pogoda jest bardzo ładna, mamy świetne widoki na Beskidy. Na górze warto spędzić trochę czasu siadając gdziekolwiek lub wejść do jednej z dwóch restauracji: Karczma Jedlowo lub Ranczo Cieńków. Z pasma Cieńkowa roztacza się piękna panorama na okolicę tą bliższą i dalszą.

Warto też wiedzieć, że do tego miejsca można dojechać samochodem, ponieważ okoliczne tereny są zamieszkałe.

Pętla Cieńkowska
Dolna stacja kolejki krzesełkowej „Cieńków”
Pętla Cieńkowska
Widok z kolejki
Pętla Cieńkowska
Widok na okolicę
Pętla Cieńkowska
Restauracja „Ranczo Cieńków”
Pętla Cieńkowska
Konie w pobliżu restauracji „Ranczo Cieńków”

Odcinek 3 – pieszo Grzbietem Cieńkowa

Idziemy Grzbietem Cieńkowa w kierunku skoczni narciarskiej im. A. Małysza. Przed nami około 1,5 km lekko opadającej trasy. Przez część drogi towarzyszą nam ładne widoki. W końcu skręcamy w prawo i przez furtkę wchodzimy na teren skoczni. Tutaj jest trochę…. jak wszędzie. Sklepik z pamiątkami, bufet z fast foodem, kilka stolików z parasolami. Natomiast ciekawostką jest, że możemy wejść do wieży skoczni i do pomieszczenia przeznaczonego dla zawodników oczekujących na skok i z tej perspektywy spojrzeć na obiekt.

Pętla Cieńkowska
Ścieżka grzbietem Cieńkowskim
Pętla Cieńkowska
Wieża skoczni z punktem widokowym

Odcinek 4 – kolejka w dół

Ostatni odcinek pętli – zjazd kolejką linową, tą z której korzystają zawodnicy w trakcie skoków narciarskich. Na dole możemy z bliska przyjrzeć się skoczni oraz trybunom dla kibiców. Tutaj nasza pętla się zamyka.

Pętla Cieńkowska
Widok na skocznię z kolejki linowej
Pętla Cieńkowska
Widok na skocznię
Pętla Cieńkowska
Dolna stacja kolejki przy skoczni

Dla kogo Pętla Cieńkowska

Pętla Cieńkowska to atrakcja dla każdego, od rodzin z dziećmi po osoby starsze. Jest łatwa i nie zatłoczona. Na trasie nie spotkaliśmy zbyt wielu osób, mimo ciepłej i pogodnej soboty. Najwięcej osób było przy skoczni narciarskiej.

Oczywiście trasę można zrobić w odwrotnym kierunku, lub rozpocząć przy kolejce linowej Cieńków.

Informacje praktyczne

Czynne:
Godziny pracy kolejki krzesełkowej Cieńków  sprawdź tutaj, czynna w zależności od dnia tygodnia i pory roku,
Godziny pracy kolejki przy skoczni narciarskiej sprawdź tutaj, czynna w zależności od dnia tygodnia i pory roku.

Cennik biletów – szczegóły sprawdź tutaj

  • normalny 26 zł
  • ulgowy 20 zł

Co w pobliżu

W pobliżu podobna, lecz znacznie dłuższa Pętla Szczyrkowska w Szczyrku. Jesteśmy w Beskidach, więc możliwości odbycia górskich wędrówek mamy wiele. Polecam „zdobycie” najbardziej znanego szczytu w Ustroniu – Czantorii, ale od mniej popularnej strony. A jeśli nie masz ochoty iść w góry, poznaj tradycje hutnicze Ustronia w Muzeum Ustrońskim

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Szlak zareklamowany jako spacerek rodzinny na mapach licznie powielanych na stronach internetowych miasta Wisła i wielu innych, ale ludzie! pokazujecie na tych mapach czerwony szlak od skoczni do stacji Cieńków opcjonalnie w tę lub w tamtą to nieważne. TYLKO ja się pytam po co ? skoro zarówno pod kolejką na skoczni brak wejścia (zastawione wszystko można tylko kolejką wjechać) i pod wyciągiem na stacji górnej cieńków elektryczny pastuch tak że się mysz nie prześlizgnie!!! HALO WISŁA??? To dlaczego reklamujecie czerwony szlak rodzinny?(A jest żółty) PO CO? żeby na tych wyciągach zarobić? O co chodzi? HALO DECYDENCI Z WISŁY? ZRÓBCIE COŚ… Czytaj więcej »

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x