Daglezje zielone to drugie po sekwoi najwyższe drzewa na świecie. Występują głównie w Ameryce Północnej i tam osiągają 100 metrów wysokości i wiek ponad 1300 lat. Możemy je zobaczyć także w Polsce, choć u nas nie dorastają aż tak imponujących rozmiarów. Mimo to kilka z nich należy do najwyższych drzew rosnących na terenie Polski. Na drugim i trzecim miejscu plasują się świerki i jodły.

Najwyższe okazy daglezji odkryto w Beskidach, ale są to pojedyncze sztuki i raczej niełatwo je zlokalizować. Najwyższa polska daglezja mierzy 58,2 m i znajduje się na terenie Nadleśnictwa Ujsoły (woj. śląskie). Ale jest miejsce, które łatwo odnaleźć i gdzie można przespacerować się aleją daglezjową, trzeba tylko pojechać do miejscowości Karnieszewice w powiecie koszalińskim.

Ogród Botaniczny “Arboretum Karnieszewice” oficjalnie otwarto w 2017 roku, jednak w rzeczywistości nie jest miejscem nowym. Już w drugiej połowie XIX wieku na tym terenie sadzono różne gatunki drzew, również sprowadzane z innych kontynentów. W ten sposób powstała aleja daglezjowa, z której słynie arboretum. Tutaj wysokość drzew sięga 48 metrów a wiek około 140 lat.

 

Zwiedzanie

Na teren “Arboretum Karnieszewice” wchodzimy przez drewnianą bramę. Wysokie drzewa w ogrodzie i jego otoczeniu sprawiają wrażenie starego lasu, którym częściowo jest. Jeśli po przekroczeniu bramy pójdziemy na wprost, dotrzemy do alei daglezjowej, którą trudno przeoczyć ze względu na potężne drzewa.

Najwyższe drzewa w Polsce

Wejście na teren arboretum

Najwyższe drzewa w Polsce

Aleja daglezjowa

Najwyższe drzewa w Polsce

Pień daglezji zielonej

Po ogrodzie poprowadzono ścieżki, są ławki, altana, mosty. A także wiele ciekawych roślin, nawet dla takiego nie-botanika jak ja. Zwracają uwagę imponujące drzewa i kwitnące krzewy, zobaczymy tu m.in. dęby, cyprysy, jodły kaukaskie, tulipanowca i kasztana jadalnego a także różaneczniki.

Najwyższe drzewa w Polsce

Altana

Najwyższe drzewa w Polsce

Mostek

Najwyższe drzewa w Polsce

Arboretum

Najwyższe drzewa w Polsce

Łąka w arboretum

Godziny otwarcia: codziennie od 7.00 do zmierzchu
Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji na stronie Nadleśnictwa Karnieszewice.

 

Podsumowanie

Ogród Botaniczny “Arboretum Karnieszewice” jest raczej lokalną atrakcją ale wartą zobaczenia nie tylko ze względu na gatunek najwyższych drzew w Polsce. Może być ciekawym miejscem dla okolicznych mieszkańców lub wczasowiczów, chętnych zobaczyć coś w okolicy bałtyckich plaży. To również dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, które może zaciekawić drewniana kładka lub ścieżka po pniach.

Najwyższe drzewa w Polsce

Drewniana kładka

Ścieżka po pniach

Ścieżka po pniach

 

Jak dojechać

Od strony Koszalina jedziemy drogą nr 6 (S6) i skręcamy w lewo za drogowskazem na Karnieszewice, od tego miejsca jedziemy jeszcze 3 km.

Jadąc od strony morza (Łazy, Dąbki) w okolicy wsi Wierciszewo należy skręcić na Karnieszewice. Wjedziemy na starą wąską drogę wybrukowaną kamienną kostką. Po przejechaniu około 900 m i minięciu torów kolejowych zobaczymy cel naszej wycieczki.

Przed bramą wejściową do arboretum znajduje się parking na kilka samochodów.

Łąka

Łąka w arboretum

 

Co w pobliżu

W pobliżu przede wszystkim morze Bałtyckie oraz Darłowo i Mielno, jedne z popularniejszych nadmorskich miejscowości. Warto również zajrzeć do stolicy województwa zachodniopomorskiego, Koszalina. Jeśli jednak wolimy zostać przy klimatach przyrodniczych, to nie można pominąć Ogrodów Hortulus w Dobrzycy.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , , , , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
5 miesięcy temu

Skąpane w zieleni i słońcu niezwykłe miejsce. U nas za kilkadziesiąt lat też będę takie alejki, bo daglezji posadzono sporo.
Pozdrawiam ?

Jula
5 miesięcy temu

Arboreta jakoś nigdy specjalnie mnie nie zachwycały. No bo co tam oglądać? Drzewa? Za oknem też mam fajne drzewa. Ale gdy sobie uświadomimy, jak stare są te drzewa, dostrzegamy ich niezwykłość i wyobraźnia zaczyna pracować.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x