Torfowisko pod Zieleńcem znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej w Górach Bystrzyckich, i jak nazwa wskazuje w pobliżu wsi Zieleniec, należącej administracyjnie do Dusznik-Zdroju. Rezerwat jest reliktem epoki lodowcowej i ma około 8000 lat. Obejmuje obszar o powierzchni 270 hektarów, a miąższość torfu dochodzi do 8 metrów. 

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem – tablica informacyjna

 

Torfowisko

Przez torfowisko biegnie zielony szlak oraz ścieżka dydaktyczna. Wybieramy najkrótsze dojście czyli od parkingu w Zieleńcu. Po krótkim podejściu czy to zielonym szlakiem, czy drogą pożarową, teren staje się płaski i dalszy odcinek nie sprawia żadnych trudności. Po drodze mijamy altanę z ławkami i miejscem na ognisko.

Torfowisko pod Zieleńcem

Droga do torfowiska

Torfowisko pod Zieleńcem

Altanka

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem

Jeszcze krótki marsz i po prawej stronie dostrzegamy wejście na teren torfowiska. Zwiedzamy go poruszając się po drewnianych kładkach ułożonych w kształt podkowy.

Głównym reprezentantem roślin są torfowce. Rośliny te mają zdolność wchłaniania dużych ilości wody. Charakterystyczne dla torfowców jest to, że mogą nieustannie rosnąć, przy czym dolna partia obumiera tworząc torf. Dostrzegam też wełniankę, którą bardzo lubię za jej puchowaty “kwiat”. Tu się nie udało, ale miałam okazję przyjrzeć się wełniance całkiem blisko wędrując po Wigierskim Parku Narodowym. Warto tu przyjechać wiosną, od marca do czerwca kiedy wełnianka kwitnie tworząc biały dywan lub jesienią, kiedy przekwita przybierając czerwony kolor. Rośnie tu także owadożerna rosiczka, ale tej nie udało się odnaleźć wzrokiem. Jednak aby w pełni docenić różnorodność występujących na terenie torfowiska roślin trzeba być botanikiem.

Torfowisko pod Zieleńcem

Wejście na teren torfowiska

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko

Kiedyś, w odległości 300 metrów od kładki stała wieża widokowa. Niestety wieżę rozebrano we wrześniu 2020 roku ze względu na zły stan techniczny, pozostała po niej tablica informacyjna. Czy zostanie odbudowana?

Czerwona woda

Przy zielonym szlaku na pewnym odcinku płynie ciemnoczerwona woda. Jej barwa ma związek z kwasami humusowymi wypłukiwanymi przez deszcz, pH wody wynosi 3,5-4,5.  Mimo dziwnego zabarwienia podobno woda jest czysta i nadaje się do picia. Nie sprawdzałam.

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem

Ciemnoczerwona woda

 

Przebieg trasy

Długość trasy w obie strony: 3 km.

http://

 

Informacje praktyczne

Jadąc z Dusznik-Zdroju na południe wybieramy drogę wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej (nie nr 389). Zatrzymujemy się na parkingu przy Torfowisku pod Zieleńcem przygotowanym na kilkanaście samochodów. Stąd szlak zielony prowadzi wąską ścieżką tuż obok przystanku. Można też pewien odcinek pokonać okrężną drogą szutrową wykorzystywaną przez rowerzystów, tak jak my to zrobiliśmy co widać na załączonej mapce.

Wstęp: bezpłatny.

Torfowisko pod Zieleńcem

Zielony szlak

Rzeka Bystrzyca Dusznicka

Rzeka Bystrzyca Dusznicka

 

Co w pobliżu

Ilość atrakcyjnych miejsc w okolicy jest naprawdę duża. Uzdrowiska, zamki i pałace, szlaki górskie, jaskinie i wiele innych. Sporo tych miejsc widziałam, ale ostatnio odwiedziłam Polanicę-Zdrój oraz pałac w Gorzanowie.

 

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

 

http://

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Podziel się z innymiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Tags: , ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
3 miesięcy temu

Takich torfowisk już u nas coraz mniej. Coraz mniejsze ilości opadów powodują ich wysychanie. Tak jest nawet na naszym terenie, gdzie kopalnie węgla osuszyły teren i podmokłe tereny zanikają. Zdążyłaś więc jeszcze zobaczyć ten odległy relikt przeszłości, bo nie wiadomo jak długo przetrwa:)))

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x