piątek, 14 czerwca, 2024

Poleciałam do Koloni.  Na 2 dni.  Nawet niecałe dwa dni.

Polska - Lotnisko Katowice
Lotnisko Katowice Pyrzowice

Kupiłem bilety dla siebie i męża na tanią linię Wizz Air, spakowałam nas w małe plecaki i we wrześniową sobotę o 10.10 polecieliśmy do Kolonii w Niemczech.

Dla zainteresowanych – stan zaawansowania budowy autostrady A1 w pobliżu lotniska w Pyrzowicach.

Polska - Lotnisko Katowice Pyrzowice
Start z lotniska Katowice Pyrzowice

A to już lądowanie na lotnisku Kolonia/Bonn i widok na rzekę Ren.

Niemcy - lot nad Kolonią
Lądowanie na lotnisku Kolonia/Bonn

Samolot wylądował zgodnie z planem, czyli przed godziną 12.

Niemcy - lotnisko Kolonia/Bonn
Lotnisko w Kolonii / Bonn

Idziemy na dworzec kolejowy znajdujący się w obrębie lotniska. Trzeba kupić bilet w automacie – nie potrafię ich polubić (auromatów) są mało komunikatywne. Ale nie mam wyjścia, przeprowadzam „trudną rozmowę” z automatem biletowym. W końcu się udało, jedziemy pociągiem S13 do centrum. Wysiadamy na stacji Koln Hauptbanhoff.

Z dworca wychodzimy na nieduży plac tuż przy słynnej katedrze. A może ten plac wcale nie jest taki mały. Naczytałam się, że katedra jest ogromna więc wyobraziłem sobie wokół niej ogromny plac. W każdym razie pierwsze wrażenie to: ciasno i tłoczno.

Dworzec kolejowy w Kolonii
Kolonia. Dworzec kolejowy i plac przed katedrą

Oczywiście najpierw zwiedzamy gotycką katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny wpisaną na listę UNESCO.

Informacje z wikipedii:

Budowa obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880.  … katedra kolońska ma 144 m długości i 86 m szerokości oraz wieże o wysokości 157,38 m. Po ukończeniu wież (około 1870) katedra była najwyższą budowlą świata do 1884. Jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią co do wielkości katedrą świata pod względem powierzchni (po katedrze Świętej Marii w Sewilli i katedrze Narodzin Świętej Marii w Mediolanie). Powierzchnia kościoła wraz z wieżami to 7000 m². W 1996 r. katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra jest piękna. Kunszt artystów widać w każdym detalu.

Katedra w Kolonii
Katedra w Kolonii
Katedra w Kolonii
Kolonia
Katedra w Kolonii
Wnętrze katedry w Kolonii
Katedra w Kolonii
Katedra
Katedra w Kolonii
Witraże

Relikwiarz Trzech Króli to najcenniejszy obiekt w katedrze. Wykonany został z dębowego drewna i srebra, a następnie pokryty złotą, srebrną i miedzianą blachą oraz ponad tysiącem szlachetnych kamieni i pereł. Jednym z powodów rozpoczęcia budowy katedry było umieszczenie w niej Relikwii Trzech Króli.

Katedra w Kolonii
Relikwiarz Trzech Króli w katedrze w Kolonii

Dalej idziemy na starówkę i plac Alter Markt. Starówka została zburzona w czasie II wojny światowej w prawie 90%. Odbudowano ją i teraz jest przyjemnym miejscem aby przysiąść w jednej z licznych kawiarni lub pospacerować.

Główny plac w Kolonii
Plac Alter Markt w Kolonii
Alter Markt w Kolonii
Alter Markt
Alter Markt w Kolonii
Fragment fontanny na Alter Markt w Kolonii

Aby spojrzeć na katedrę i starówkę z dalszej perspektywy przechodzimy na drugą stronę Renu mostem Hohenzollernów, zwanym również mostem Zakochanych z powodu pozostawianych przez zakochanych kłódek.

Kłódki na moście Hohenzollernów. Wielu zakochanych tu było, kochają się nadal?

Most Hohenzollernów na Renie w Kolonii
Kłódki na moście Hohenzollernów

Po drugiej stronie rzeki stoi wysoki budynek Köln Triangle, z którego można oglądać panoramę okolicy. Za 3 euro od osoby  wjeżdżamy windą na taras widokowy.

Köln Triangle
Köln Triangle z tarasem widokowym
Köln Triangle
Wejście do budynku Köln Triangle
Taras widokowy w Kolonii
Widok z Köln Triangle na Kolonie

Dalszy spacer po Kolonii opiszę w części 2. Przejdziemy promenadą wzdłuż rzeki i zajrzymy do starego portu z nowoczesnymi budynkami.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

..

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
7 lat temu

Niemcy nigdy nie leżały w sferze moich zainteresowań, ale Ty pobudziłaś moją wyobraźnię i chociaż nadal nie jestem przekonana co do Niemiec, to z przyjemnością szłam obok Ciebie 🙂 Ech! Ten gotyk!

StacjaBalkany
7 lat temu

Fajny pomysł na wypad na weekend. Niemcy nigdy nie leżały w sferze moich zainteresowań turystycznych i chyba nie będą ale poczytać zawsze miło:)

Dorota
6 lat temu

Ja też niewiele zwiedzałam w Niemczech. Byłam Poczdamie i wspominam wyjazd bardzo miło. Rzeczywiście katedra piękna i robi wrażenie. Ze zdjęć widzę, że pogoda dopisała. Warto korzystać z okazji, oderwać się od codzienności chociażby na dwa dni. Pozdrawiam

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x