piątek, 26 kwietnia, 2024

O Pustyni Błędowskiej chyba każdy słyszał, lecz niewiele osób wie, że graniczy z nią malowniczy zakątek z jeziorkami. Jeziorka są dwa: Staw Zielony i Staw Czerwony.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Pustynia Błędowska nie jest tworem naturalnym. Powstała dzięki działalności ludzi, którzy wycięli tutejsze lasy głównie na potrzeby hut i obudowę sztolni na kopalniach. Przemysł górniczo-hutniczy rozwijał się tu od XIII wieku. A ponieważ gleby są tu ubogie mamy teraz morze piachu.

Jak zwiedzać?

Pustynię Błędowską podzielono na dwie części:
południową dostępną dla turystów,
północną, która jest poligonem.
Przy czym część wojskowa nie jest ogrodzona, stoją tablice „Zakaz wstępu”. Wojsko wykorzystuje poligon do szkolenia spadochroniarzy, czasem odbywają się manewry NATO.

Pustynię możesz zobaczyć z kilku punktów widokowych lub przemierzyć pieszo grzęznąc w piachu. Możesz też z leżaka wypatrywać fatamorgany, a niedługo również śmigać na rowerze obrzeżem pustyni.

Z wpisu dowiesz się gdzie znajdziesz punkty widokowe na pustynię (oficjalne, innych nie opiszę bo teren wojskowy) oraz gdzie szukać malowniczych jeziorek.

„morze piachu”

Punkty widokowe na Pustynię Błędowską

Róża Wiatrów

Róża Wiatrów to najpopularniejszy punkt widokowy. Jeśli przyjedziesz z wycieczką to na pewno tutaj.

Swoją nazwę zawdzięcza systemowi altan i pomostów w kształcie „róży wiatrów”. Sporo tu miejsca do siedzenia czy zorganizowania pikniku. Atrakcją jest luneta oraz stanowisko z działem, gdzie samodzielnie możesz regulować jego ustawienie.

W sezonie czynne są food trucki serwujące burgery, zapiekanki, lody … Tam usiądziesz na leżaku i poobserwujesz pustynię. Jednak ze względu na specyficzne warunki, godziny otwarcia mogą być zmienne.

Dojazd. Z Kluczy jedź ulicą Bolesławską w kierunku miejscowości Sławków. Po około 2 km od Kluczy wypatruj kierunkowskazu na pustynię. Skręć. Napotkasz dwa miejsca do parkowania: jedno przy „Róży Wiatrów”, drugie 200 m wcześniej.

Uwaga. W ciepły weekend możesz mieć problem z parkowaniem, a nawet dojechaniem w pobliże. Jeśli możesz, przyjedź w tygodniu.

Jeden z pomostów Róży Wiatrów
Altany Róża Wiatrów
Food trucki
Może dojrzysz fatamorganę

Czubatka

Punkt widokowy Czubatka (355 m n.p.m.) jest najwyższym punktem z którego można spojrzeć na pustynię. Na wzgórzu znajduje się altana z ławkami i luneta. Można stąd żółtym szlakiem zejść na pustynię, dojść do wspomnianych stawów oraz kolejnego punktu widokowego.

Mnie ten punkt najmniej się podoba. Owszem, jest wysoko położony, ale od pustyni oddziela nas szeroki pas zieleni, więc piachy widać z dużej odległości. Dla zmotoryzowanych rozpoczęcie stąd wędrówki na pustynię to też nie najlepszy pomysł. Ale to tylko moje zdanie.

Dojazd. W Kluczach kieruj się na ulicę Górną. Jedź nią pod górę aż do końca, na szczycie będzie dość duży parking.

Czubatka
Widok z Czubatki

Punkt widokowy bez nazwy

Ten punkt widokowy znajduje się w pobliżu żółtego szlaku, przy ścieżce do jeziorek oraz przy budowanej ścieżce rowerowej. Położony jest we wschodniej części pustyni, prawie na jej krańcach. W altanie możesz w samotności delektować się widokami. Niewiele osób tu dociera.

Dojazd. Nie ma możliwości dojechania samochodem. Można dojść z „Róży Wiatrów”, Czubatki lub z Kluczy obok kolorowych jeziorek. W każdym przypadku będzie to około 1 km.

Punkt widokowy we wschodniej części pustyni
Budowa ścieżki rowerowej na brzegu pustyni

Dąbrówka

Punkt widokowy Dąbrówka wziął swoją nazwę od pobliskiego wzniesienia. Znajduje się w miejscowości Chechło przy północnej części Pustyni Błędowskiej czyli poligonie. Teren obejrzysz z platformy widokowej. Obok znajdują się pozostałości schronu z II wojny światowej.

Dojazd. W Chechle jadąc ulicą Kluczewską wypatruj kierunkowskazu na pustynię. Skręć za drogowskazem, na jej końcu znajdziesz sporo miejsca do zaparkowania samochodu.

Punkt widokowy Dąbrówka
Widok z Dąbrówki

Staw Zielony i Czerwony

Oba stawy Zielony i Czerwony powstały w wyniku zatopienia wyrobisk po eksploatacji rud żelaza. Obecnie jest to malowniczy teren spacerowy, wykorzystywany również przez wędkarzy. Ścieżka prowadzi z jednej strony stawów przy samej wodzie, z drugiej dosyć wysoko ponad stawami.

Już samo obejście jeziorek sprawia wiele przyjemności, ale ja proponuję wydłużyć spacer i dojść do Pustyni Błędowskiej. Możesz ten odcinek przejść gruntowo-piaszczystą drogą lub częściowo wzdłuż czyściutkiego strumyka.

Dojazd. W Kluczach skręć w ulicę Rudnicką i zaparkuj przy stadionie. Dalej pieszo ulicą Sosnową i po 150 m skręć w lewo w jedną z napotkanych ścieżek. Pierwszy będzie Staw Czerwony do którego trzeba zejść po schodach.

Staw Czerwony (no nie wiem)
Ścieżka przy wodzie
Staw Zielony
Nad czystą wodą
Już blisko pustyni

Mapa wymienionych miejsc

Informacje praktyczne

Gdzie? Pustynia Błędowska znajduje się prawie w całości w województwie małopolskim, z niewielkim fragmentem na terenie woj. śląskiego. Przepływa przez nią Biała Przemsza dzieląc na dwie części: mniejszą północną (poligon) i większą południową.

Dla rowerzystów. Aktualnie wzdłuż brzegu Pustyni Błędowskiej powstaje monitorowana i oświetlona ścieżka rowerowa.

Gdzie dalej

W odległości około 60 km odwiedź Pustynię Siedlecką, która jest dawnym wyrobiskiem po kopalni piasku. W pobliżu zajrzyj do malowniczego miejsca o nazwie Hutki-Kanki, albo odszukaj starą prochownię. Ciekawym miejscem na krótką wycieczkę są ruiny zamku w Bydlinie.

Inne miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
1 rok temu

Fajnie turystycznie zagospodarowane miejsce. Ładne zdjęcia Ci wyszły. A staw… też nie widzę czerwonego koloru, może to dotyczy innej pory roku!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x