niedziela, 14 lipca, 2024

Jadąc do miejscowości Jindrichuv Hradec wiedziałam, że zobaczę starówkę i zamek. Jednak malowniczość miejscowości przerosła nasze oczekiwania.

Na atrakcyjność miasta składa się wiele urokliwych zakątków, staw, przepływająca rzeka i pagórkowate położenie.

Na zakończenie wpisu zaproponuję spacer niepozorną uliczką z najładniejszymi widokami na starówkę. Nie zrobiłam tylko jednej rzeczy, nie wspięłam się na wieżę kościelną, skąd roztacza się widoki na okolicę, i trochę żałuję. Jednak tak wciągnęły mnie inne miejsca, że o niej zapomniałam.

11 miejsc wartych zobaczenia w Jindrichuv Hradec

1. Rynek

Główny plac starówki o nieregularnym kształcie otaczają renesansowe kolorowe kamieniczki, a w jego centralnym miejscu ustawiono przyciągającą wzrok kolumnę Trójcy Świętej.

 Jindrichuv Hradec. Rynek w otoczeniu kamieniczek
Jindrichuv Hradec. Rynek w otoczeniu kamieniczek
Rynek
Rynek
Fragment kolumny Świętej Trójcy

2. Uliczki starego miasta

Należy koniecznie pospacerować ulicami zabytkowej części miasta, tymi głównymi i tymi wąziutkimi, gdzie samochód nie wjedzie. I odkrywać dla siebie różne zakątki, te bardziej reprezentacyjne i te mniej urokliwe, zadbane i z odpadającym tynkiem.

Ulica
Ulica
Plac na starówce
Niepozorny plac na starówce
Uliczka
Uliczka
Uliczka
Uliczka u podnóża zamku
Ulica wychodząca z rynku
Ulica wychodząca z rynku

3. Zamek

Zamek w Jindrichuv Hradec jest trzecim co do wielkości w Czechach (po Pradze i Czeskim Krumlovie). Pierwotna budowla została wzniesiona w XIII w. a fundatorem był Jindrich z Noveho Hradce. Natomiast w XVI wieku zamek przebudowano na okazałą rezydencję.

Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem na wybranej uprzednio trasie. Ja wybrałam trasę podstawową prowadzącą przez sale reprezentacyjne. Oprócz prezentowanego wyposażenia pokoi moją uwagę zwróciły różnorodne kasetonowe stropy. Wycieczka kończy się w bogato zdobionym pawilonie muzycznym zwanym Rondel, gdzie dodatkową atrakcją jest wysłuchanie króciutkiego koncertu.

Informacje o trasach, biletach i godzinach otwarcia sprawdź na stronie zamku.

Widok na zamek
Widok na zamek
Dziedziniec zamku
Dziedziniec zamku, na którym odbywają się koncerty
Pokój
Jeden z zamkowych pokoi
Kasetonowy sufit
Kasetonowy sufit
Pawilon muzyczny zwany Rondel
Pawilon muzyczny zwany Rondel

4. Muzeum miejskie

Do odwiedzenia miejskiego muzeum (Museum Jindřichohradecka) zachęciła nas właścicielka pensjonatu w którym się zatrzymaliśmy. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze, a główną atrakcją jest ruchoma szopka, podobno największa na świecie, zbudowana w XIX w. przez lokalnego mieszczanina. Wejście do pomieszczenia z szopką odbywa się co pół godziny, a oglądanie poruszających się figurek trwa kilkanaście minut. Oprócz szopki, na dwóch kondygnacjach zobaczymy wiele różnorodnych i ciekawych wystaw. Moją większą uwagę przyciągnęła ta poświęcona drukarstwu, gdzie mogłam z bliska przyjrzeć się składaniu liter a nawet wziąć taką do ręki oraz wspominająca światową śpiewaczkę operową Emme Destinn. Muzeum zwiedza się samodzielnie.

Strona muzeum miejskiego

Muzeum miejskie
Muzeum miejskie
Szopka
Fragment szopki
Wystawa poświęcona drukarstwu
Wystawa poświęcona drukarstwu
Wystawa poświęcona Emmie Destinn, światowej śpiewaczce operowej
Wystawa poświęcona Emmie Destinn, światowej śpiewaczce operowej
Zakład krawiecki
Zakład krawiecki

5. Kościół Wniebowzięcia NMP

Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, gdzie za niewielką opłatą można wspiąć się na wieżę.

Kościół
Kościół
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła

6. Południk 15

Południk 15 długości geograficznej wschodniej jest ciekawostką, którą oznaczono na ulicy tuż obok kościoła Wniebowzięcia NMP.

Południk 15
Oznaczony na ulicy południk 15
Południk 15
Oznaczony na ulicy południk

7. Aqua Show

Aqua Show czyli fontanna multimedialna znajduje się w holu mini centrum handlowego przy ulicy Růžová 41. Przy dźwiękach muzyki i zmieniających się kolorach obserwujemy spadającą z sufitu wodę. Fontanna uruchamiana jest co godzinę a seans trwa kilka minut. Jak będziecie przechodzić obok to warto zobaczyć, ale żeby specjalnie to już kwestia gustu.

Wstęp bezpłatny.
Czynne:
poniedziałek-piątek: 9.00 – 19.00
sobota: 9.00 – 12.00
niedziela: nieczynne

Aqua Show
Aqua Show

8. Husovy sady

Niewielki park Husovy sady to dobre miejsce na chwilę wytchnienia od zwiedzania. Park powstał w miejscu murów obronnych, stąd jego wydłużony kształt. Wśród okazałych drzew ustawiono pomnik czeskiego bohatera narodowego Jana Husa. Park nie jest specjalnie atrakcyjny, ale na jego końcu mamy ładny widok na starówkę i jedno z zejść nad rzekę Nežarka.

Pomnik Jana Husa
Pomnik Jana Husa
Widok z parku na rzekę i starówkę
Widok z parku na rzekę i starówkę

9. Spacer nad rzeką Nežárka

Warto udać się spacer wzdłuż rzeki Nežárka. Oddalić się od starówki, dojść do placu zabaw i tam przejść  na drugą stronę kładką z 1884 roku a następnie wrócić ścieżką po drugiej stronie rzeki. Po drodze będziemy mieli ładne widoki na położoną na wzgórzu starówkę i zamek. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się kapliczki, to fragment drogi krzyżowej. Długość spaceru to około 1 km.

Ogródki nad rzeką
Malutkie ogródki nad rzeką
Kładka dla pieszych
Kładka dla pieszych z 1884 r.
Ścieżka
Ścieżka w drodze powrotnej
Widok na zamek
Widok na zamek
Kapliczka
Jedna z zabytkowych kapliczek drogi krzyżowej a obok jej plan

10. Staw Vajgar

U podnóża miasta rozlał się staw Vajgar. Z mostu dzielącego Vajgar na dwie nierówne części mamy ładne widoki w każdą stronę, a przy sprzyjającym oświetleniu atrakcyjne odbicie w wodzie. Mniejsza część stawu jest ozdobą starego miasta, natomiast nie udało mi się sprawdzić czy w jakiś sposób mieszkańcy korzystają z dużego zbiornika. W pobliżu miasta nie było plaż, przystani dla łódek czy innej infrastruktury kojarzącej się z rekreacją nad wodą. 

Widok na mniejszą część stawu i most (w głębi)
Staw Vajgar

11. Widokowa uliczka Nové Staveni

Najładniejsze widoki na stare miasto obejrzymy z uliczki Nové Staveni, nie biorąc pod uwagę widoków z wieży, ale to inna perspektywa. Ta cicha, spokojna i wąziutka uliczka, wznosi się nad rzeką Nežárka. Po przeciwnej stronie mamy świetny widok na zamek, Rondel, zabytkową część miasta oraz płynącą w dole rzekę.

Uliczka Nové Staveni
Uliczka Nové Staveni, tu nieprzejezdna dla samochodów
Widok na zamek i Rondel
Widok na zamek i Rondel
Zamek
Zamek
Panorama miasta
Panorama miasta

Informacje praktyczne

Gdzie nocować

Nocowaliśmy w pensjonacie „Apartmány Souček”, który znajduje się w wyremontowanym i częściowo przebudowanym budynku. Na piętro, gdzie znajdował się nasz pokój wchodziliśmy po XV-wiecznych schodach. Schody niewygodne, ale atrakcja była. W pokoju mieliśmy aneks kuchenny a za oknem widok na zabytkowe budynki. Na tyłach budynku można odpocząć w małym ogródku z widokiem na zamek. Pensjonat nie posiada własnego parkingu co nie jest problemem ponieważ do budynku przylega płatny parking miejski. Płaci się za godzinę, lecz nie więcej niż 100 CZK za dobę. Miejsce polecam, blisko stąd do atrakcji miasta.

Ceny można sprawdzić na stronie pensjonatu lub na booking.

Pensjonat
Pensjonat w dwóch budynkach, w głębi wyłania się parking
Pokój
Pokój
Widok z altany na zamek
Widok z altany na zamek

Gdzie jeść?

Nie wskażę lokalu gdzie można zjeść dobry typowy czeski obiad, ponieważ żaden z odwiedzonych niczym się nie wyróżnił i był po prostu przeciętny. A może źle wybrałam z karty.  Mogę natomiast polecić kawiarnio-pizzerię „Cukrárna & Pizzerie Baroko” zlokalizowaną przy wyłączonej z ruchu ulicy Panska. Co kto woli dobrą pizzę albo dobrą kawę.

Podsumowanie

Jindrichuv Hradec jest moim tegorocznym odkryciem. Miejsce pozytywnie mnie zaskoczyło. To nie jest tak, że miasto było najładniejszym odwiedzonym miejscem w tym roku. Widziałam jeszcze piękniejsze jak np. Alpy o których przygotowuję wpis, ale w Alpach wiedziałam czego się spodziewać. Tutaj zobaczyłam więcej niż się spodziewałam.

Widok na staw Wajgar
Widok na staw Wajgar

Co dalej

Inne czeskie miasta i miasteczka można zwiedzić zaglądając do wpisu Znane i nieznane Czechy. Miejsca warte odwiedzenia.

Wszystkie miejsca które odwiedziłam możesz zobaczyć na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 

.

Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
3 lat temu

Rzeczywiście, bardzo atrakcyjne miasteczko! Wrażenie na mnie zrobiło już zdjęcie tytułowe. Potem było coraz lepiej! Dzięki, fajne wyprawa:)))

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Bardzo ciekawy blog. Dobry do czytania na długie wieczory i nabierania apetytu na dotknięcie wszystkich tych miejsc.W wielu tych miejscach byłam, ale nie zawsze to wszystko widziałam. Też opisuję swoje podróże na https://namojejmapie.blogspot.com

W tym roku ze wzgledu na covid był tylko ogród, to moja druga fascynacja, ale myślę, że wkrótce znowu wyruszę na szlaki. Może się nawet gdzieś miniemy.

hegemon
3 lat temu

Właśnie, najbardziej podobało mi się zdanie podsumowujące – „więcej zobaczyłam niż się spodziewałam”. Takie zdanie można powiedzieć o wielu czeskich miasteczkach, nie wiem, jak oni to robią, ale te miasteczka oferują tyle atrakcji, że nie bardzo chce się je opuszczać…

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

6
0
Would love your thoughts, please comment.x