wtorek, 21 stycznia, 2025

Palmiarnie w Polsce – gdzie je znaleźć? Doliczyłam się siedmiu. I mam tu na myśli szklarnie przystosowane do uprawy i eksponowania roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. Takich, które można zwiedzić oraz spędzić trochę czasu wśród zieleni. Jeśli którąś pominęłam, daj znać.

Nie brałam pod uwagę szklarni na terenie Ogrodów Botanicznych czy przypałacowych oranżerii.

Palmiarnia w Sosnowcu

Wizyta w palmiarni poprawia nastrój w jesienno-zimową szarugę. Pobyć w ciepełku, przyjrzeć się dorodnym palmom, owocującym bananowcom czy pomarańczom, wypatrzeć nieznane rośliny albo uśmiechnąć się na widok kolczastego „fotela teściowej”.

Moda na oranżerie zapanowała w XIX w., choć już w XVII w. podejmowano próby uprawy egzotycznych roślin w ogrodach zimowych. Początkowo arystokracja budowała oranżerie przy pałacach. Jednak z czasem, zwykle w parkach miejskich, pojawiły się szklarnie dostępne dla zwiedzających.

Palmiarnie w Polsce

W kraju mamy kilka palmiarni. Te większe podzielono na strefy klimatyczne, więc doświadczymy różnych temperatur i wilgotności powietrza. Największa szklarnia znajduje się w Poznaniu. Natomiast mieszkańcy województwa śląskiego mają dwie – w Gliwicach i Sosnowcu.

W każdej wymienionej palmiarni znajduje się kawiarnia, więc pobyt może być przyjemny podwójnie. W niektórych są sklepiki z pamiątkami i roślinami.

Miałam przyjemność zobaczyć kilka z nich, niektóre opisałam na blogu, pozostałe czekają na odwiedziny.

1. Poznań

Palmiarnia Poznańska znajduje się na terenie Parku Wilsona. Jest największym w Polsce ogrodem pod szkłem i jedną z najstarszych w kraju i Europie. Kolekcja roślin prezentowana jest w dziewięciu pawilonach i obejmuje roślinność klimatu umiarkowanego, tropikalnego, subtropikalnego, kaktusy oraz roślinność sawanny. Atrakcją jest duży basen z roślinami wodnymi. Pobyt urozmaicają akwaria z rybami, ptaki oraz szum wody.

Palmiarnia powstała w 1911 r. na terenie ówczesnego Ogrodu Botanicznego. W czasie działań II wojny została prawie całkowicie zniszczona ale udało się uratować sporą część roślin. W latach 1982-1992 wybudowano nowy obiekt.

W Parku Wilsona znajduje się palmiarnia
Palmiarnia w Poznaniu
Basen z roślinami wodnymi
Palmiarnia

Na kawę
Kawiarnia 7 kontynentów. Można tu nie tylko napić się kawy czy herbaty z ciachem lub lodami ale również zjeść sałatkę, tost czy pierogi. Stolików jest sporo i dosłownie toną w zieleni. Dodatkową ozdobą są rzeźby i pamiątki przywiezione z podróży.

Kawiarnia 7 kontynentów w Poznaniu
Kawiarnia 7 kontynentów w poznańskiej palmiarni

2. Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach usytuowana jest na terenie parku im. Fryderyka Chopina. Pierwsza szklarnia o charakterze wystawowym powstała w 1880 r. Obecna budowla jest nowoczesną konstrukcją o powierzchni 2000 m2. Podzielono ją na pięć pawilonów tematycznych, przy czym w jednym z nich znajdują się akwaria. Natomiast w czterech oprócz egzotycznych roślin można zobaczyć terraria z gadami, żółwie, ptaki. Najstarsze rośliny mają ponad 150 lat.

Atrakcją palmiarni jest kładka zawieszona w górze. Najlepiej najpierw iść dolną ścieżką a wrócić górną kładką (lub odwrotnie). Z kładki można z bliska obejrzeć wysokie rośliny oraz spojrzeć na gąszcz zieleni w dole. W każdym pawilonie są schody łączące dół z górą.

Palmiarnia w Gliwicach
Wśród egzotycznych roślin
Akwarium i płaszczki
Okazała palma

Na kawę
Bike Cafe znajduje się na piętrze. Zakupić można napoje ciepłe i zimne oraz ciasta. Na stoliki wydzielono część szklarni, a z tych ustawionych przy szklanej ścianie mamy widok na park Chopina. Dekoracji roślinnych niewiele ale i tak jest przyjemnie. W sklepiku obok można zakupić rośliny doniczkowe i pamiątki.

3. Wałbrzych

Palmiarnia w Wałbrzychu położona jest w dzielnicy Lubiechów. Została wybudowana w latach 1908-1911 na polecenie Henryka XV von Pless, właściciela zamku Książ, męża księżnej Daisy. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, gdzie zachowała się historyczna konstrukcja.

Wśród wielu roślin zobaczymy eukaliptusy, świerki i sosny z Australii, kaktusy, agawy, bambusy a także kolekcję bonsai. Ciekawostką jest, że ściany palmiarni od wewnątrz wyłożono tufem wulkanicznym sprowadzonym z Sycylii. Podobno przyjechało siedem wagonów kolejowych z zastygłą lawą z Etny. Budynek wraz z ogrodem wpisany jest na listę zabytków. Palmiarnię można zwiedzać oddzielnie lub razem z zamkiem Książ.

Palmiarnia w Wałbrzychu
Gąszcz zieleni
Palmiarnia

Na kawę
Kawiarnia Pod Palmami. Stoliki ustawiono w boksach oddzielonych ścianami zieleni i palmami. Dobra kawa i ciasta. Jednak najbardziej podobało mi się otoczenie roślin, stwarzające niepowtarzalny klimat.

Mój opis palmiarni w Wałbrzychu.

Kawiarnia. Po prawej boksy oddzielone roślinnymi ścianami

4. Łódź

Palmiarnia w Łodzi znajduje się na terenie zabytkowego Parku Źródliska. Została otwarta dla zwiedzających w 1956 r. Jest uznawana za spadkobierczynię oranżerii fabrykantów i carskich urzędników. Kryzys lat 20. ubiegłego wieku zmusił ich do likwidacji przypałacowych oranżerii i oddawania roślin szklarniom miejskim.

Obecny budynek to konstrukcja nowa podzielona na trzy części: rośliny śródziemnomorskie, tropikalne i kaktusy. Oprócz wielu roślin, zaaranżowano oczka wodne, strumień, akwaria z rybami oraz grotę wyłożoną tufem wulkanicznym. Najstarsze rośliny, palmy, mają ponad 130 lat.

Z palmiarni można wyjść na zewnątrz do ogródka dydaktycznego przypominającego ogród angielski. Jest dostępny tylko dla zwiedzających palmiarnię.

Na kawę
Kawiarnia Palmiarnia znajduje się na piętrze i ma widok na śródziemnomorskie rośliny. Lokal ozdobiono wieloma roślinami i kwiatami co stwarza bardzo przyjemny wystrój. Oprócz kawiarnianej klasyki są także gofry na słodki lub wytrawne.

5. Sosnowiec

Pełna nazwa palmiarni w Sosnowcu brzmi: Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium. Pierwszy budynek w otoczeniu parku miejskiego wzniesiono w latach 1954 – 1956. Obecna budowla jest nową konstrukcją oddaną do użytku zaledwie rok temu. Została podzielona na trzy strefy: klimat śródziemnomorski, pustynny i tropikalny.

Ze względu na rozbudowę obiektu, powiększono również kolekcję roślin. Z tego powodu niektóre z nich są jeszcze małe, za jakiś czas na pewno będą prezentować się bardziej okazale. Sporą część palmiarni zajmują akwaria i terraria, gdzie zobaczymy m. in. piranie, anakondę, pytona, żółwie i wiele innych.

Egzotarium w Sosnowcu
Kolekcja egzotycznych roślin
Egzotarium

Na kawę
Kawiarnia Botanika znajduje się na piętrze. Menu nie zaskoczy – kawa, herbata i inne napoje oraz kilka ciast do wyboru. W otoczeniu stolików brakuje mi zieleni, chyba że dopiero rosną.

Mój opis Egzotarium w Sosnowcu.

6. Zielona Góra

Palmiarnia w Zielonej Górze położona jest na wzgórzu porośniętym winoroślami. Chociaż bardziej jest to restauracja w szklarni niż szklarnia z restauracją. Większą część obiektu zajmuje właśnie restauracja Palmiarnia, gdzie stoliki rozstawiono wśród wysokich roślin. Naprawdę można się poczuć jak w zielonej dżungli i trochę pogubić, tym bardziej, że jest to największy lokal w mieście.

Jej początki to budowa w 1961 r. szklarni z przeznaczeniem na kawiarnię. Obecny obiekt został rozbudowany i zmodernizowany kilkanaście lat temu. Oczywiście jest też część przeznaczona do zwiedzania, ale nie jest zbyt duża. Z najwyższego poziomu można podziwiać panoramę Zielonej Góry.

Restauracja czasem jest rezerwowana na prywatne imprezy. Wtedy do zobaczenia pozostaje tylko część dla zwiedzających.

Mój opis Palmiarni w Zielonej Górze.

Palmiarnia w Zielonej Górze
Kolekcja roślin
Widok na restaurację
Stół wśród dorodnych palm

7. Gdańsk

Palmiarnię w Parku Oliwskim można zaliczyć do najstarszych w kraju. Jej początki sięgają drugiej połowy XVIII w. kiedy była klasztornym ogrodem zimowym skupiającym egzotyczne rośliny. Obecna budowla została otwarta w 2022 r., ma formę cylindrycznej szklanej rotundy. Na taką formę zdecydowano się ze względu na wysokie rośliny, głównie palmy. Wewnątrz jest niewielka. Na pewno więcej czasu warto poświęcić na spacer po Oliwskim Parku.

Na kawę
Spokój Cafe znajduje się jakby w przedłużeniu rotundy. Kawiarnia wewnątrz nieduża, w sezonie stoliki również na zewnątrz. Oferta standardowa – napoje i ciasta.

Co dalej

Oprócz palmiarni, warto poznać każde z wymienionych miast. Jak Poznań z historycznym Ostrowem Tumskim sięgającym korzeni powstania państwa polskiego. Albo Zieloną Górę z winnicą prawie w centrum miasta.

Ogrody pod szkłem to nie tylko specyfika naszego klimatu. Nasze popularne ogródkowe rośliny również mogą być egzotyczne, o czym miałam okazję się przekonać w olbrzymich szklarniach w Singapurze.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
17 dni temu

Ciekawy i ciepły wpis. Trzy z nich zwiedzałam, pozostałe jeszcze przede mną. Gdybyś była w sanatorium w Inowrocławiu, to w Parku Solankowym jest kolejna. Nieduża, ale jest. Pięknego i obfitego w wyjazdy roku Mariolka. Pozdrawiam:)))

Jula
2 dni temu

Ostatnio byłam na spacerze w gdańskim Parku Oliwskim i dopiero wtedy sobie zdałam sprawę, jak dawno mnie tam nie było, bo dopiero teraz widziałam odnowiony budynek palmiarni. Nawet sama architektura przyciąga wzrok, nie tylko okazy wewnątrz tej szklanej kopuły. Aczkolwiek rzeczywiście w porównaniu z innymi palmiarniami, o których piszesz, to ta w Gdańsku jest po prostu maciupcia.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x

SENIORKA Z PLECAKIEM