wtorek, 17 września, 2024

Poleski Park Narodowy to podmokłe, bagienne tereny. Na jego obszarze wytyczono kilka ścieżek przyrodniczych, a dla ułatwienia przejścia sporo odcinków poprowadzono po drewnianych kładkach.

W treści wpisu:

  • opis dwóch ścieżek przyrodniczych: „Spławy” i „Dąb Dominik”
  • największe jezioro Poleskiego PN
  • informacje praktyczne
Poleski Park Narodowy

Ogólnie o Poleskim Parku Narodowym

Poleski PN został utworzony w 1990 r., choć już na początku XX w. zdawano sobie sprawę z jego walorów przyrodniczych i układano plany ochrony. Charakterystyczne dla parku są bagna, torfowiska, zarastające jeziora, pływające kożuchy mchów i krzewinek. Do ciekawych roślin należą mięsożerne rosiczki, pływacze, aldrowanda pęcherzykowata, brzoza niska. Na terenie parku znajduje się około tysiąca roślin, z czego 15 jest zagrożonych wyginięciem.

Świat fauny jest równie różnorodny i bogaty w wiele rzadkich gatunków. W parku żyje największa populacja żółwia błotnego w Polsce. Niestety, żadnego żywego nie widziałam, był tylko plastikowy na ścieżce „Żółwik”. „Żółwik” to krótka (500 m) ścieżka edukacyjna przeznaczona dla dzieci, znajdująca się przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. Wiedzę (za opłatą) można poszerzyć w tamtejszym muzeum.

Żółw na ścieżce „Żółwik”

Spacer po Poleskim PN

W Poleskim PN wybrałam się na dwie ścieżki przyrodnicze: „Spławy” i „Dąb Dominik”. Miała być jeszcze ścieżka „Perehod”, ale po przejściu kilkuset metrów nadciągnęły deszczowe chmury oraz burza. Zawróciłam.

Ścieżka przyrodnicza „Spławy”

Długość trasy pieszej: 8 km, w tym prawie 4,5 km drewnianych kładek.
Start: parking przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu.

„Spławy” są jedną z popularniejszych ścieżek na terenie Parku. Pamiętajcie tylko, że ta trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych i inwalidzkich ponieważ kładki są zbyt wąskie. Są inne szersze.

Wejście na ścieżkę „Spławy”
Na trasie
Poleski PN

Ścieżka jest pętlą, a jego większa część biegnie po drewnianych kładkach. Co pewien odcinek (rzadko) kładkę poszerzono i ustawiono ławkę. Nawet chciałam trochę posiedzieć, ale komary i inne owady na to nie pozwoliły.

Ławka na trasie

Trasa wiodła przez torfowiska, bagienne lasy, między brzozami. Nie potrafię odróżnić rzadkich gatunków roślin od tych bardziej popularnych ale to nie przeszkadzało w cieszeniu się zielenią. Moją uwagę na pewnym odcinku zwrócił skrzyp – okazałe, gęsto rosnące rośliny tworzyły „lasek skrzypowy”. Pięknie to wyglądało. W innym miejscu był „lasek paprociowy” albo torfowa falująca łąka ozdobiona kwiatami zwanymi kukułkami (storczyk plamisty).

„Spławy”
Kukułka wśród traw
Na ścieżce „Spławy”

Jednak największą atrakcją jest Jezioro Łukie, największe na terenie Poleskiego PN. Prowadzi do niego 200-metrowa drewniana kładka zakończona pływającą platformą widokową. Miejsce dobre do obserwacji nie tylko jeziora ale i ptaków.

Widok na jezioro Łukie
Jezioro Łukie
Dojście do jeziora

Ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik”

Długość trasy pieszej: 3 km, w tym częściowo po drewnianych kładkach.
Start: parking oznaczony na mapach google Miejsce postojowe „Ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik” w miejscowości Łomnica.

Trasa prowadzi z miejscowości Łomnica do Jamnik mijając jezioro Moszne. Tylko część odcinka jest pętlą. Nie przeszłam całej oznaczonej trasy, doszłam do jeziora i wróciłam na parking.

Ścieżka „Dąb Dominik”

Już po pokonaniu niewielkiego odcinka spotykam „Dęba Dominika”. Nie jest aż tak stary, liczy sobie 300 lat. Wyróżnia się wśród innych „szczupłych” drzew, jego obwód wynosi 390 cm. Dla ochrony został ogrodzony drewnianym płotkiem.

„Dąb Dominik”
Drewniana kładka

W Parku wyróżniają się typy lasów: grądy, olsy i bory sosnowe. Ciekawostką są karłowate sosny. Wyglądają na młode a mają około 50 lat. A to z powodu podmokłego podłoża, które nie pozwala im zapuszczać długich korzeni.

Kładka prowadząca do jeziora Moszne

Atrakcją jest Jezioro Moszne, w którym głębokość wody wynosi 1 metr, a pod nią zalega warstwa mułu grubości kilkunastu metrów. Na jeziorze unosi się kożuch roślinności. Można też wypatrzeć owadożerną rosiczkę, storczyki i żurawinę błotną. W jeziorze występują też ryby, z bardzo rzadką, objętą ścisłą ochroną strzeblą błotną.

Jezioro Moszne
Wiata na trasie ścieżki

Informacje praktyczne

Wstęp

Warto pamiętać, że za wstęp do Parków Narodowych należy zwykle wnieść opłatę. W przypadku Poleskiego PN obowiązuje płatny wstęp na kilka ścieżek przyrodniczych: „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Perehod”, „Obóz Powstańczy” i „Czahary”.

Bilet jednodniowy na jedną ścieżkę: normalny 7 zł, ulgowy 3,50 zł;
Jeśli planujesz przejść więcej niż jedną ścieżkę zakup inny bilet. Szczegóły na www.polpn.gov.pl.

Gdzie kupić bilet?

  • przez internet na stronie www.polpn.gov.pl
  • w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym, Urszulin, ul. Lubelska 3a
  • w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym, Urszulin, Stare Załucze 8 (po drugiej stronie drogi niż wejście na ścieżkę „Spławy”)

Uwaga: po deszczu na drewnianych kładkach jest bardzo ślisko.

Poleski PN

Co dalej

W pobliżu odwiedź miasta Chełm i Włodawę a jeśli lubisz zabytki, zajrzyj do pałacu Zamoyskich w Kozłówce, jednego z najpiękniejszych w Polsce. A może wybierz się do innych Parków Narodowych lub Parków Krajobrazowych.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
1 miesiąc temu

Szlaki wyglądają bardzo ciekawie. Nigdy nie chodziłam po takich bagnach. Niezwykłe te karłowate sosny. Widziałam podobne nad morzem w okolicy Słajszewa. Nikt mi nie umiał powiedzieć dlaczego takie są (zasolenie?) , tym bardziej, że kawałek dalej las był normalny.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x