Jeśli Władysławowo to wypoczynek nad Bałtykiem. Ale nie każdy lubi spędzać całe dnie na plaży, ja też. Wyszukałam więc i odwiedziłam w okolicy trochę ciekawych miejsc. Mogą się również przydać na niepogodę.
W treści wpisu:
- dwa cyple
- trochę zabytków
- dwa zamki
- jedna grota
Zwiedzanie Władysławowa i okolicy
Zwiedziłam tą najbliższą okolicę Władysławowa. 35 kilometrów to największa odległość na jaką się oddaliłam od miasta i był to Hel. Nie będzie tu polecajek parków rozrywki, Motylarni czy dmuchańców, bo te znajdą cię same. Będzie za to trochę zabytków, punktów widokowych, muzeów w tym o poławiaczach fok sprzed kilku tysięcy lat i wiele innych ciekawostek. Wyjazd obył się we wrześniu.
Władysławowo
Władysławowo słynie z ładnych, szerokich plaż i jest jedną z chętniej odwiedzanych miejscowości nad Bałtykiem. Ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną.
1. Plaża
Pierwsze co zrobiłam we Władysławowie to poszłam na plażę. W mieście jest kilkanaście zejść. Można też podjechać lub podejść do pobliskiej wsi Chłapowo i stamtąd rozpocząć spacer brzegiem morza. W samym Władysławowie na plaży wykonano promenadę spacerową co jest wygodne kiedy braknie sił na brnięcie przez piach a także dla osób z wózkami lub na wózkach. Można też przejść się po falochronie znajdującym się przy porcie.
2. Aleja Gwiazd Sportu
Aleja Gwiazd Sportu to główna miejska promenada. Gwiazdy znajdują się w płytach chodnikowych i honorują ponad 100 sportowców różnych dziedzin. Aleja rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Księdza Merkleina i prowadzi nas na plażę. Po drodze obejrzałam jeszcze pomnik „Korona Himalajów”, który składa się z 14 płyt symbolizujących górskie szczyty – ośmiotysięczniki zdobyte przez polskich himalaistów.
3. Wieża widokowa
Wieżę widokową w Domu Rybaka widać z wielu punktów miasta. To miejsce jest chętnie odwiedzane, ponieważ świetny stąd widok na okolicę. Aby spojrzeć na miasto z wysoka nie potrzeba wielkiego wysiłku. Na górę wjeżdżam windą, tylko dwie ostatnie kondygnacje pokonuję pieszo bo tam znajduje się wyjście na taras widokowy. Jak nie lubisz wind, możesz wspiąć się schodami. Kasa biletowa znajduje się na górze.
Dom Rybaka kiedyś był hotelem dla rybaków, obecnie mieści Urząd Miasta. W wieży znajduje się kilka wystaw m.in. rzeźby Leona Golli, Muzeum Motyli.
Godziny otwarcia wieży: codziennie; lipiec-sierpień 10.00-21.00, czerwiec i wrzesień 10.00-18.00.
Wstęp: bilet normalny 11 zł, ulgowy 6 zł.
4. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Żeromskiego 32) ma interesującą architekturę. Świątynia przypomina odwróconą łódź a okrągłe okna są podobne do tych montowanych na statkach. Wewnątrz ozdoby z akcentami morskimi. Obok kościoła znajduje się dzwonnica.
5. Park Miejski
Park Miejski im. Hieronima Derdowskiego przeszedł wyjątkowo udaną renowację. Pięknie zagospodarowana zieleń, alejki wśród prawie dwustuletnich drzew, ponadto drewniane rzeźby, ławki, siłownie, huśtawki. Można też zapoznać się z kaszubskimi legendami. Nie widziałam, ale podobno w nocy jest fantastycznie podświetlony. Warto, to nie jest banalny park. Na jego teren wejdziesz m.in. z ulicy Żeromskiego. Niestety zdjęcia mi zniknęły więc zerknij tutaj.
Hel
6. Zabytkowe centrum
Hel jest najciekawszą miejscowością na Mierzei Helskiej. W jego centrum, głównie przy ul. Wiejskiej zachowały się zabytkowe domy rybaków. Spaceruję ulicami miasta, mijam Fokarium, port. Wszędzie jeszcze sporo turystów bo niby po sezonie ale pogoda letnia i słoneczna.
7. Muzeum Rybołówstwa
Muzeum Rybołówstwa mieści się w dawnym kościele ewangelickim. Poznamy w nim historię Helu i lokalnego rybołówstwa. Wystawy znajdują się wewnątrz budynku oraz wokół niego, gdzie zgromadzono tradycyjne rybackie łodzie.
Ze szczegółami zapoznaj się na www.nmm.pl/muzeum-rybołowstwa.
8. Dom Morświna i szkielet wieloryba
Domu Morświna (ul. Portowa 4) prezentującego wiedzę o morświnach i innych waleniach nie zwiedzałam. Ale na zewnątrz można zobaczyć szkielet wieloryba, którego znaleziono na bałtyckiej plaży. Zwierzę mierzyło 17 metrów i ważyło 23 tony.
9. Cypel Helski
Udałam się też na Cypel Helski (albo Koniec Polski / Początek Polski) czyli na koniec Mierzei Helskiej. Dojazd również melexem. Można powiedzieć, że są tam dwie plaże. Ta od strony morza jest szeroka, natomiast od strony Zatoki Gdańskiej mniejsza i węższa. Tam też natknęłam się na wiele meduz. Nie wiem czy zawsze tam są, czy tylko okresowo. Cypel Helski można obejść promenadą z widokami na wybrzeże. A wchodząc w las natkniemy się na bunkry pozostałe z czasów ostatniej wojny.
Puck
10. Stary Rynek
Stary Rynek to obecnie ładnie odremontowane serce miasta z zabytkowymi kamienicami z drugiej połowy XIX w. Kiedyś mieściły gospody, sklepy kolonialne i warsztaty rzemieślnicze.
Zwracam uwagę na ratusz. Na jego fasadzie widnieje herb Pucka a przed jego wejściem ustawiono ławeczkę herbową, która przedstawia lwa i rybę. Ryba – łosoś był często poławiany w Zatoce Puckiej. Lwa, symbol siły, według legendy dodano, kiedy miasto na krótko stało się własnością króla szwedzkiego.
Na rynku zamontowano zegar w kształcie róży wiatrów w otoczeniu kwiatów. Podchodzę bliżej aby mu się przyjrzeć, ponieważ z oddali wygląda jak klomb kwiatowy.
W krajobrazie Pucka wyróżnia się wieża kościoła św. Piotra i Pawła. To tylko kilka kroków od rynku. Kościół powstał na przełomie XIV/XV w. ale obecnie jest połączeniem wielu stylów.
11. Nad Zatoką Pucką
Wąską uliczką schodzę do portu rybackiego. To tutaj 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller dokonał uroczystych zaślubin Polski z morzem. Na pamiątkę wydarzenia ustawiono pomnik gen. Hallera oraz pamiątkowy słupek. Trochę dalej, obok portu jachtowego, znajduje się molo, a na jego końcu restauracja. Widać stąd położony na wzgórzu Puck oraz Półwysep Helski.
Rzucewo
12. Zamek Rzucewo
Zamek w Rzucewie powstał w XIX w. dla rodu von Below. Obecnie wyremontowany mieści hotel i restaurację. Ale nie ma przeszkód aby nie będąc gościem hotelu pospacerować po parku lub skorzystać z restauracji. A kawa w takim miejscu smakuje wyjątkowo.
13. Osada Łowców Fok
Z pałacu idę do Osady Łowców Fok. To niecały kilometr spaceru brzegiem Zatoki Puckiej. W miejscu tym odkryto osadę sprzed kilku tysięcy lat, którego ludność polowała na foki i morświny. Aby przekazać wiedzę zdobytą podczas wykopalisk archeologicznych zrekonstruowano dom słupowy i piec. A w kaszubskiej chacie utworzono niewielkie muzeum opowiadające o lokalnej historii.
Szczegóły na www.oksitpuck.pl/osada.
Rewa
14. Cypel Rewski
Cypel Rewski albo Mierzeja Rewska to piaszczysty pas długości około 1 km. Fajna atrakcja przejść się do samego końca coraz bardziej zwężającym się lądem. Piaszczysty wał ciągnie się dalej aż do Mierzei Helskiej, tyle że już pod wodą. Na pewnym odcinku wykonano przekop aby statki mogły wpływać do portu w Pucku.
Ciekawym wydarzeniem jest organizowany co roku Marsz Śledzia. Uczestnicy pokonują mieliznę pieszo (trochę płyną). Spacer przez morze ma około 12 km i prowadzi z Kuźnicy na Mierzei Helskiej do Rewy.
15. Krzyż Morski
Tuż przed wejściem na Cypel Rewski znajduje się Krzyż Morski czyli symboliczna pamiątka ofiar morza. Krzyż wykonano z trzech połączonych kotwic. Prowadzi do niego Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, gdzie w chodnik wmurowano tablice upamiętniające ludzi związanych z morzem.
Rozewie
16. Latarnia Morska
Latarnia Morska Rozewie nadal działa i jest jednocześnie udostępniona do zwiedzania (w sezonie). Mierzy 32,7 metra i ma największy zasięg światła pośród polskich latarni. Urządzono w niej Muzeum Latarni, ale dla mnie ciekawsze były widoki z tarasu.
Do zwiedzania udostępniono także budynek maszynowni z maszyną parową napędzającą generator prądu.
Szczegóły sprawdź na www.tpnmm.pl/latarnia-rozewie.
Jastrzębia Góra
17. Gwiazda Północy
Jak wykazały pomiary geodezyjne, najbardziej na północ wysunięty punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze. Symboliczny kamień, zwany Gwiazdą Północy, ustawiono na klifie, na końcu ul. Norwida (między 23 a 24 zejściem na plażę). Natomiast rzeczywisty punkt oznaczono na plaży biało-czerwonym słupem.
18. Widoki z klifu
Jastrzębia Góra słynie z wysokiego klifu, który w najwyższym miejscu osiąga 33 metry. Z kilku jego punktów można oglądać świetne widoki na morze i szeroką piaszczystą plażę. Najlepiej o zachodzie słońca.
Ciekawostka: w latach 60-tych funkcjonowała winda plażowa ale zaledwie przez dwa sezony ponieważ fundament został podmyty przez morze.
Krokowa
19. Zamek i park
Pierwsze ślady istnienia zamku w Krokowej pochodzą z XIII w. Obecna budowla powstała w XVIII w. Po renowacji utworzono w zamku hotel i restaurację, a część pomieszczeń udostępniono (za opłatą) do zwiedzania.
Na wystawie można zobaczyć zbiory etnograficzne oraz pamiątki rodzinne ostatnich właścicieli, mających obywatelstwo polskie von Krockow. Zwiedzając dowiaduję się o tragicznych losach jakie spotkały rodzinę w czasie II wojny. Właściciel miał czterech synów, z których jeden, Reinhold, walczył najpierw w wojsku polskim, potem niemieckim. Zginął wraz z dwoma braćmi na wojnie. Czwarty syn dokonał samookaleczenia aby uniknąć mobilizacji.
Wokół zamku rozciąga się park z częściowo zachowaną fosą oraz starymi drzewami. Niektóre mają ponad 250 lat.
Ze szczegółami zapoznaj się na www.zamekkrokowa.pl.
20. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej został ufundowany w pierwszej połowie XIX w. przez rodzinę von Krockow w jako świątynia ewangelicka. Uwagę przyciągają wieże przypominające gotyckie baszty. W podziemiach zostali pochowani członkowie rodziny von Krockow.
Mechowo
21. Grota Mechowska
Grota Mechowska to rzadki okaz nizinnej jaskini. To jedyna tego typu jaskinia w północnej Europie. Sieć korytarzy mierzy 61 metrów, z czego tylko niewielki fragment udostępniono do zwiedzania. I rzeczywiście jest niewielki, jej przejście zajmie nie więcej niż kilka minut. Wewnątrz, między kolumnami jest nisko i ciasno. Nie da się inaczej jak „w kucki’ lub „na czworakach”.
Szczegóły sprawdź na www.oksitpuck.pl.
22. Kościół św. Jakuba i Mikołaja
Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja o konstrukcji szkieletowej wybudowano w 1742 r. Jest jednym z największych drewnianych kościołów na Kaszubach. Wewnątrz można zobaczyć późnobarokowe ołtarze boczne, drewnianą chrzcielnicę, obrazy a także piękne witraże.
Mapa odwiedzonych miejsc
Co dalej?
Odwiedź Trójmiasto a szczególnie piękny, zabytkowy Gdańsk. Jeśli zechcesz zwiedzić inny fragment naszego Bałtyku, pojedź na Mierzeję Wiślaną do Krynicy Morskiej. Tam w okolicy znajdziesz wiele interesujących miejsc, między innymi Żuławy. A może wybierzesz Mielno, gdzie również w pobliżu wyszukałam fajne miejsca.
Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.
Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.