niedziela, 14 lipca, 2024

Racibórz to rynek i starówka z zabytkowymi kamienicami ale też Zamek Piastowski i bulwary nad Odrą. A ponadto mumia, złamany miecz, „Kręcipysk” i ręczna wiertarka do zębów – to w tamtejszym muzeum.

W treści wpisu:

  • spacer wzdłuż Odry, tu jeszcze dosyć wąskiej
  • straszne i zabawne eksponaty w miejscowym muzeum
  • i oczywiście starówka
Racibórz
Rynek w Raciborzu

Racibórz jest miastem powiatowym położonym w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, blisko granicy z Czechami. Przepływa przez nie rzeka Odra. Miasto jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Do dzisiaj zachowało się sporo cennych zabytków.

Atrakcje Raciborza

Czy warto zajrzeć do Raciborza? Zdecydowanie tak. Można tu spędzić kilka godzin albo cały weekend. Tym bardziej, że najbliższe okolice również oferują wiele atrakcji jak np. Rezerwat Łężczok, Arboretum Bramy Morawskiej

Wszystkie wymienione poniżej miejsca są dostępne w ramach pieszego spaceru.

1. Rynek i starówka

Najważniejszym punktem miasta jest rynek. Niegdyś na jego środku stał ratusz, dom kupców i sukiennice ale spłonęły w 1945 r. Obecnie w jego centrum znajduje się barokowa kolumna Maryjna, postawiona jako dziękczynienie za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Zwróć też uwagę na gotycko-barokowy kościół św. Jakuba, którego początki sięgają XIII w.

Rynek otaczają kamienice renesansowe, ale tylko częściowo. Zniszczone miejsca „wypełniono” blokami niepasującymi do dawnej zabudowy. Koniecznie trzeba zajrzeć w ulice wychodzące z rynku, tam również zobaczysz zabytkowe budynki. Nie pomiń ulicy Długiej zamienionej w deptak.

Racibórz – rynek
Kolumna Maryjna na rynku
Kościół św. Jakuba
Jedna z ulic starówki
Racibórz – starówka

2. Mury miejskie

Racibórz posiada krótki odcinek murów miejskich wraz z basztą, który można zobaczyć przy ul. Basztowej. Pierwotna ich długość to około 1700 metrów. Baszta była elementem fortyfikacji i pełniła rolę miejskiego więzienia.

Baszta

3. Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowzięcia NMP był wielokrotnie przebudowywany, ale zachował gotycką bryłę z charakterystycznym gwieździstym sklepieniem. Jednym z cenniejszych zabytków jest barakowy ołtarz główny.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Wnętrze kościoła

4. Muzeum w Raciborzu

Muzeum w Raciborzu mieści się w dwóch budynkach: przy ul. Gimnazjalnej 1 i Chopina 12. Budynki położone są w odległości 50 m od siebie. Oprócz wystaw poświęconych etnografii, archeologii, malarstwu, zgromadzono tu eksponaty, które nie łatwo znaleźć w innych placówkach muzealnych. Będzie trochę strasznie i trochę zabawnie.

Co ciekawe, główny obiekt wystawowy mieści się w dawnym kościele należącym do klasztoru sióstr dominikanek. Wewnątrz zachował się m. in. fresk „Adoracja świątobliwej Eufemii” w otoczeniu zakonnic. Można też zobaczyć średniowieczne grobowce, m.in. odkryto grób księcia raciborskiego Walentyna ze złamanym mieczem. Miecz znajduje się w gablocie w tym samym pomieszczeniu.

Co oznaczał złamany miecz?
W średniowieczu miecz był bronią osobistą, trwale związaną z właścicielem. Stał się atrybutem rycerza, który często składano razem ze zmarłym do grobu. Złamanie miecza zmarłego mężczyzny oznaczało wygaśnięcie jego rodu.

Muzeum w dawnym kościele
Zachowany oryginalny fresk przedstawiający zakonnice
Sala wystawowa

Zaskakującym eksponatem jest egipska mumia mająca blisko 3 tys. lat, do połowy odwinięta z bandaży. Zmarła była kobietą w wieku około 25 lat i wzroście nieco ponad metr pięćdziesiąt. Wnętrze ekspozycji imituje komorę grobową, którą nazwano W Domu Ozyrysa.

Skąd mumia w Raciborskim muzeum?
W XIX w. panowała moda, na przedmioty pochodzące ze starożytnego Egiptu. Niejaki baron Anzelm von Rotschild zakupił mumię i przywiózł do Europy jako prezent dla swojej narzeczonej. Czy to ze względu na osobliwy podarunek czy jednak z innych powodów, do ślubu nie doszło. Baron przekazał mumię do Gimnazjum Królewsko-Ewangelickiego w Raciborzu, zaczątku obecnego muzeum.

Mumia

Uwagę zwraca wystawa Dawne Techniki Dentystyczne. Trochę strasznie wyglądają narzędzia sprzed dziesięcioleci, ale starsi wiekiem będą dobrze pamiętać jak siadali w podobnych fotelach będąc dziećmi. Na wystawie zobaczymy instrumenty do leczenia i usuwania zębów. Jest nawet XIX-wieczna ręczna wiertarka.

Sprzęt stomatologiczny

Uśmiech na twarzy wywoła ekspozycja Beczka Piwa i Antałek Wina. Eksponaty jak w temacie wystawy, ale też kilkusetletnie rury, którymi doprowadzano wodę do Browaru Zamkowego. Z zabawnych eksponatów, zwróć uwagę na piec kaflowy a właściwie na kafel ze scenką, gdzie dwóch panów siedzi za stołem z kuflem piwa. Poszukaj też butelki z napisem „Kręcipysk”.

Wystawa dotycząca procentowych napitków – muzeum Racibórz
Fragment pieca ze scenką
Butelki po napitkach, jedne z nich to „Kręcipysk”

Godziny otwarcia: wt.-pt. 8.00-16.00, sb. 10.00-18.00, nd. 11.00-15.00; poniedziałek nieczynne.
Wstęp: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł; niedziela – wstęp bezpłatny.

5. Zamek Piastowski

Pierwsza wzmianka o raciborskim grodzie znalazła się w Kronice Galla Anonima. Autor wspomina, że w 1108 roku warownię przejął Bolesław Krzywousty, a w XIII w. została zastąpiona przez murowaną budowlę księcia Przemysława. Zamek był siedzibą Piastów, m. in. przebywał tu Mieszko I.

Zamek Piastowski niedawno (po remoncie) został udostępniony do zwiedzania. W trakcie spaceru z przewodnikiem można wiele dowiedzieć się na temat jego dziejów. W jego wschodnim skrzydle wybudowano kaplicę. Nazywana jest perłą gotyku śląskiego.

Zamek mogłam zobaczyć tylko z zewnątrz oraz z dziedzińca. Kiedy przyszłam tu około godziny 16.00, ostatnia grupa już rozpoczęła zwiedzanie. Info poniżej na szarym tle. Nie doczytałam szczegółów sugerując się godziną zamknięcia zamku.

Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-18.00; inne poza sezonem; poniedziałek nieczynne.
Wstęp: bilet normalny 18 zł, ulgowy 9 zł.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, wejścia o pełnych godzinach.
UWAGA!!! – ostatnie wejście o godzinie 15.00 mimo, że zamek otwarty do 18.00.

Racibórz – zamek
Dziedziniec Piastowskiego Zamku i kaplica
Wnętrze zamkowej kaplicy

6. Bulwar nad Odrą

Ścieżki nad Odrą to spacer wśród zieleni. Bulwary łączą się z Parkiem Zamkowym, przez co teren do wędrówek, jazdy na rowerze czy rolkach jest całkiem spory. Odra w tym miejscu nie jest jeszcze szeroka a przekroczyć można ją mostem drogowym lub kładką dla pieszych.

Bulwary nad Odrą
Kładka dla pieszych
Bulwary nad Odrą

Gdzie na kawę, gdzie na obiad

Na kawę
Restauracja Braxton zlokalizowana na rynku z ładnym ogródkiem. Wstąpiłam na kawę i crème brûlée – ładnie podane i smacznie. Nie wypowiadam się co do dań obiadowych.

Na obiad
Restauracja Młyn, ul. Księdza Józefa Londzina (600 m od rynku), jedzenie bardzo dobre, lokal posiada letni ogródek.

Polecana jest kultowa kawiarnia Piotruś, ale nie byłam. Może jeszcze kiedyś powinnam zajrzeć do Raciborza i Piotrusia.

Crème brûlée w Braxton
Restauracja Młyn

Co dalej

W kraju mamy wiele niedużych ciekawych miejscowości. Na jedne wystarczy przeznaczyć kilka godzin, w innych spędzisz cały weekend. Więc wejdź na tag miasteczka polskie może znajdziesz coś dla siebie. W pobliżu odwiedź ruiny pałacu w Tworkowie.
Na blogu znajdziesz też inne miejscowości położone nad Odrą, a są to Opole i Krapkowice. A może pojedź do Czechy, do Karwiny lub Ostrawy.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags: ,

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
13 dni temu

Mniej znane, a z ciekawą historią i zadbanymi dawnymi budowlami. Eksponaty muzealne rzeczywiście nietypowe i w nietypowym obiekcie umieszczone. Podoba mi się to miasto!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x