wtorek, 17 września, 2024

Kozłówka znana jest z pałacu Zamoyskich, który przetrwał niemal nienaruszony przez „zawieruchy” wojenne i powojenne. Niewiele takich zabytków pozostało nam w Polsce.

W treści wpisu:

  • trochę historii
  • co zobaczysz na miejscu
Pałac Zamoyskich
Pałac Zamoyskich od strony ogrodu

Wieś Kozłówka położona jest w powiecie lubartowskim, 28 km na północ od Lublina. Oprócz pałacu atrakcją jest Kozłowiecki Park Krajobrazowy ale ten zostawiłam sobie na inny czas.

Historia w skrócie

Pałac został wybudowany w połowie XVIII w. w stylu późnego baroku przez Michała Bielińskiego. W posiadaniu rodu Zamoyskich znalazł się w 1799 r. Duże zmiany przyniósł 1903 rok, a to za sprawą ustanowienia ordynacji kozłowieckiej przez cara Mikołaja II. Ówczesny właściciel, Konstanty Zamoyski, postanowił przemienić pałac w swoją główną siedzibę. Pałac przebudowano, w wyniku czego stał się jedną z najokazalszych rezydencji na tym terenie. Dodano tarasy i wieże z ogromnymi zbiornikami na wodę pełniące rolę wież ciśnień. Wewnątrz odnowiono pomieszczenia a na parterze i piętrze zainstalowano łazienki. W 1928 r. w pałacowym parku odbył się obóz szkoleniowy polskiej reprezentacji gimnastycznej na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie. Zorganizował je właściciel rezydencji i jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Posiadłość pozostała w rękach Zamoyskich do 1944 r.

W kolejnych latach pałac miał dużo szczęścia. Po zajęciu posiadłości przez Armię Czerwoną dowódca osobiście zadbał aby nic wewnątrz nie zniszczono. A już we wrześniu 1944 r. utworzono w pałacu muzeum. Co prawda 10 lat później przekształcono budynki w Centralną Składnicę Muzealną, ale zabytku nie zdewastowano. Muzeum reaktywowano w 1977 r. Obecnie jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych nie tylko w Polsce ale i Europie.

Zespół pałacowy obejmuje kilkanaście budynków z ogrodem kwiatowym, rozarium i parkiem krajobrazowym. Całość ma 20 hektarów powierzchni.

Ostatnim właścicielem pałacu w Kozłówce był hrabia Aleksander Zamoyski. Urodził się w Warszawie w 1889 r. Był zawodowym wojskowym, służył m.in. gen. Władysławowi Sikorskiemu jako adiutant. W 1925 r. poślubił Jadwigę Marię Brzozowską z którą miał czworo dzieci. Na początku II wojny zaangażował się w pomoc uciekinierom i wysiedleńcom. W maju 1941 r. został aresztowany przez Niemców pod zarzutem działań skierowanych przeciw III Rzeszy i więziony w Auschwitz i Dachau. Hrabia przeżył obozy i po wojnie wyemigrował wraz z rodziną do Kanady. Tam zmarł w 1961 r.
Więcej informacji zobacz tutaj.

Pałac Zamoyskich
Pałac od frontu

Zwiedzanie

Na miejsce przyjechałam godzinę przed otwarciem kasy biletowej. Tan czas wykorzystałam na spacer po ogrodzie i parku. W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zwiedzimy nie tylko pałac ale również kilka innych wystaw. Można tu spędzić tu sporo czasu.

Pałac

Już na wejściu pałac robi duże wrażenie zaczynając od sieni i wspaniałej marmurowej klatki schodowej. We wnętrzach pałacowych zachował się wystrój oraz wyposażenie z czasów ostatniej przebudowy, zgromadzono kolekcję obrazów, rzeźb, luster, porcelany. Można obejrzeć marmurowe kominki, piece z miśnieńskich kafli.

Zniszczeniu uległo jedynie wyposażenie wywiezione w lipcu 1944 r. do Warszawy przez hrabinę Zamoyską. Majątek ten został całkowicie zniszczony podczas powstania warszawskiego.

Klatka schodowa w pałacu
Salon niebieski
Jeden z salonów
Sala bilardowa

Kaplica pałacowa

Kaplicę wybudowano na wzór kaplicy królewskiej w Wersalu. We wnętrzu po lewej widoczna jest kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Zwracają uwagę delikatne witraże. W pomieszczeniu obok kaplicy urządzono niewielką wystawę dotyczącą Kardynała Wyszyńskiego przebywającego w pałacu w trakcie II wojny.

Kaplica pałacowa
Wnętrze kaplicy

Powozownia

W powozowni zaprezentowano pojazdy konne z XIX i początku XX wieku – bryczki, powozy, sanie. Ale są również rowery, bicykl oraz akcesoria podróżne i jeździeckie m.in. walizki, uprzęże, siodła oraz kolekcja latarni powozowych.

Powozownia

Galeria Sztuki Socrealizmu

Jeśli zechcesz obejrzeć Lenina, Castro, Stalina i innych „wielkich” z czasów PRL-u, udaj się do stajni. W Galerii Sztuki Socrealizmu zgromadzono rzeźby usunięte z miejsc publicznych. Ponadto poczytasz propagandowe plakaty, obejrzysz rysunki, obrazy i grafiki. Z głośników możesz posłuchać przemówień I Sekretarza.

Galeria Sztuki Socrealizmu
Propagandowy plakat

Ogród kwiatowy i park

Zwiedzanie pałacu nie byłoby pełne bez spaceru po otaczającym terenie. Najbliżej pałacu urządzono ogród w stylu francuskim z rabatami kwiatowy oraz fontannami. Dalej rozciąga się park angielski z okazałymi drzewami. Ozdobą parku są pawie.

Paw na tle ogrodu
Ogród
Różany ogród
Ogród i pałac

Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-15.00/17.00 w zależności od sezonu; poniedziałek nieczynne.
Wstęp: Karnet Mały – bilet normalny 56 zł, ulgowy 42 zł; środa – bezpłatny wstęp do pałacu (ilość biletów limitowana)
Inne rodzaje biletów sprawdź na www.muzeumzamoyskich.pl

Informacje praktyczne

Parking. Duży parking znajduje się obok pałacowego parku. Płatny 15 zł za dzień (stan na czerwiec 2024 r.).

Zwiedzanie. Pałac zwiedza się z przewodnikiem, wejścia o wyznaczonych godzinach. Pozostałe miejsca – wejście indywidualne bez wyznaczonych godziny.

Bilety. Na każdą z wystaw można zakupić bilet oddzielnie. Jednak jeśli zamierzamy obejrzeć więcej niż tylko pałac warto kupić Karnet Mały lub Karnet Duży (to co Karnet Mały plus wystawa „Rodzinny album”).
Ja zakupiłam Karnet Mały, który obejmuje: pałac, kaplicę, powozownię, Galerię Sztuki w Pawilonie Północnym, „Socrealizm” Galeria Sztuki w Stajni, wystawę czasową w Teatralni i lapidarium.

Gastronomia. Na terenie kompleksu znajduje się bistro „U Szafarki”. Wejście od tyłu budynku oficyny południowej. Menu jak i jakość potraw skromna i przeciętna.

Bistro „U Szafarki” i towarzystwo pawi.

Co dalej

Jeśli lubisz takie miejsca, odwiedź wspaniały zamek Potockich w Łańcucie. Ale też wybierz się do pięknego Kazimierza Dolnego i ciekawego Chełma. Koniecznie pojedź do Zamościa założonego przez hetmana Jana Zamoyskiego oraz zwiedzić stolicę województwa, Lublin.

Inne miejsca które odwiedziłam zobacz na mapie.

Jeśli zechcesz czytać podobne artykuły, proszę zapisz się na mój newsletter. Będzie mi miło, jeśli dołączysz do grona pasjonatów podróży.

http://

 
Tags:

Related Article

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urszula
15 dni temu

Byłam parę lat temu, ale w dalszym ciągu jestem pod wielkim wrażeniem tego wspaniałego miejsca, które leży daleko od ważnych szlaków (w każdym razie tak było wtedy). I tak właściwie trudno się spodziewać jakichś atrakcji. A tu niespodzianka! Taki rarytasik na naszej mapie!

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

SENIORKA Z PLECAKIEM

SENIORKA Z PLECAKIEM

2
0
Would love your thoughts, please comment.x